» » Kriterler Sayesinde Atamalar Devam Ediyor

Kriterler Sayesinde Atamalar Devam Ediyor

Kriterler Sayesinde Atamalar Devam Ediyor


Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, MHK seminerinde açıklamalar yaptı. Büyükekşi, hakem atamalarının kişi ya da kurumlar sayesinde değil algoritma ile yapıldığını söyledi.
Merkez Hakem Kurulu (MHK) Ağustos Ayı Eğitim Semineri, TFF MHK Danışmanı Hugh Dallas'ın katılımlarıyla gerçekleşti. Riva Hasan Doğan Milli Takımlar ve Kamp Tesisleri'ndeki seminerin başında geçen Süper Lig hakemleri, TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin konuşmalarının ardından salondan ayrıldı. Büyükekşi ile beraber MHK Başkan Vekili Murat Ilgaz ve MHK Hakem Danışmanı Hugh Dallas, Süper Lig'de geride bıraktığımız iki haftanın değerlendirmesinde bulundu.
MHK Başkan Vekili Murat Ilgaz, her pozisyonda VAR müdahalesinin olması hakemlerin öz güvenlerini azalttığını ve VAR'a bağımlılık olduğunu söyledi.
Ilgaz, ilk iki haftayı geride bıraktıkları ve hakemlerle beraber bu sabah seminerde değerlendirme yaptıklarını ifade ederek, "Bu değerlendirmeden sonra yüzde 94.4 başarı elde ettiğimizi gördük. Kritik pozisyonları teker teker inceleme fırsatı da vardı. Sevinçle ifade edebiliriz ki, VAR konusunda müdahaleler hakkında ciddi boyutta mesafe kat ettik" açıklamalarını yaptı.
"Yıllar içerisinde her türlü olay için, basit bir taç atışı için de hakemlerin, VAR'ın konuşulduğunu tespit ettik" diyen Ilgaz, "Bu durum hakemlerin öz güvenlerinin kırılmasına, VAR'a bağımlılık yaratmasına, bu yüzden neredeyse de kararlarını VAR'a danışmadan veremeyeceklerini söyledi. Protokol gereği konuşmaları minimuma indirdiğimiz zaman, hakemler artık tamamıyla sahadaki yardımcılarla beraber, 4. hakemle maç yönetmeyi, anında karar verip herhangi bir protokol haricinde yardım gelmeyeceğini tahmin ettiler. Bu durumla macizlesports.com olarak teknik ve disiplin kararlarını neredeyse çok fazla oranda kusursuz olduğunu görebiliriz. Tartışılan bir kaç pozisyon da elbette olacaktır, çünkü herkes hata yapabilir. Herkes ve her takım için geçerlidir bu. Biz de hatadan arınabilmiş bir kurum değiliz. Mutlaka sezonda hatalarımız olacak. Önemli olan hataların minimuma indirilmesi için ve standardın olması. Aynı karşılaşmada bile sağlanmadığı da oluyor. Bunun için bütün bu eğitimler yapılmaya devam ediyor" açıklamalarını yaptı.